Na području rada RC Beograd praćenje azijske voćne mušice (Drosophila suzukuii) se vrši pomoću lovnih klopki sa mirisnim atraktanatom, koje su postavljene u zasade breskve, vinove loze i maline.
Prvi ulov je registrovan u zasadima breskve, a sada se prisustvo odraslih jedinki ove štetočine registruje na svim lokacijama monitoringa. U ovom trenutku došlo je do povećanja brojnosti na klopkama na svim lokacijama monitoringa u odnosu na preglede iz predhodne nedelje, kada su se registrovani pojedinačni primerci.
Ova štetočina polaže jaja u fiziološki zrele i zdrave plodove pomoću testeraste legalice. Štete na plodovima nastaju usled polaganja jaja i ishrane larvi, a kasnije usled njihovog oštećenja, i od patogena prouzrokovača različitih vrsta truleži.
S obzirom da azijska voćna mušica ima veoma visok reproduktivni potencijal očekuje se povećanje brojnosti odraslih jedinki. U cilju smanjenja brojnosti ove štetočine i rizika od šteta, u zasadima maline gde je berba u toku ili se planira narednih dana i u zasadima bresaka pozne epohe zrenja gde se berba privodi kraju, se preporučuje primena sledećih mera kontrole:
· Izlovljavanje odraslih jedinki postavljanjem lovnih klopki, a to mogu biti plastične flaše u koje se sipa mešavina crnog vina i jabukovog sirćera u odnosu 1:1 sa nekoliko kapi deterdženta za sudove po ivicama i unutar zasada.
· Skraćivanje intervala branja.
· Uklanjanje trulih i prezrelih plodova.
· Pregled ambalaže radi uklanjanja plodova sa larvama, čime se sprečava dalje raznošenje ove štetočine.
· Uklanjanje zove, divlje kupine, džanarike iz izolacionog pojasa, zato što one mogu biti domaćini azijskoj voćnoj mušici.